zh

ICANN, ICANN60 Birleşimine yaklaşılırken, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’deki Dijital Ekonomi hakkında bir Çalışma yayınladı

2017 年 10 月 9 日

本部分内容不仅提供联合国六种官方语言版本,还提供以下语言版本

İstanbul, Türkiye… İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), bölgesel dijital ekonominin durumu üzerine hazırlanan "Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye'de Dijital Ekonominin Hızlandırılması" [PDF, 422 KB] konulu çalışmasını duyurdu. ICANN tarafından yaptırılan çalışmada Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye'deki (ODKAT) mevcut dijital ekonomi dinamikleri ele alınmakta ve bu bölgelerdeki gelişim noktaları konusunda tavsiyelerde bulunulmaktadır. ICANN, 2014 yılında aynı amaçla ancak bu kez küresel kapsamda "Küresel Dijital Ekonominin Hızlandırılması" [PDF, 983 KB] konulu bir çalışma daha yaptırmıştır.

Bu çalışma, ICANN'in, ICANN ve geniş İnternet topluluğu arasındaki ilişkinin geliştirme ve bölgede, güçlü ve rekabetçi bir alan adı endüstrisi oluşturulmasına yardım etme çabalarının bir parçasıdır. Bu çalışmanın odağında, Cezayir, Bahreyn, Mısır, İran, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Umman, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye ve Birleşik Arap Emirliklerinden oluşan ve toplam 15 ülkede yaşayan 450 milyon kişi bulunmaktadır. Sosyal medya kullanımı, yerel dilde içerik, İnternete erişim, İnternet girişimciliği, elektronik ortamdaki uyuşmazlıklar ve İnternet ortamına ilişkin mevzuat gibi sorunları çözmeye çalışmaktadır.

 "ICANN'in, bu çalışmayı ODKAT bölgesinde dijital ekonominin mevcut durumunu incelemek ve alan adı endüstrisi gibi bölgedeki dijital potansiyelin daha iyi kullanılmasına yardımcı olabilecek çeşitli alanlardaki büyüme fırsatlarını belirlemek için yaptığını" ifade eden ICANN Ortadoğu Küresel Paydaş Katılımı Başkan Yardımcısı Baher Esmat, "Bu çalışma sonucu ortaya çıkacak tavsiyelerin, karar alma mekanizmalarına ve işletmelere, bölgede dijital dönüşümün sağlanmasında rehberlik edebileceğine inandıklarını" da dile getirmiştir.

Çalışmadaki bulgular, hükümetlerin:

  • İnternete her yerde ve ekonomik şekilde erişilebilir olması
  • İlgili içeriklerin erişilebilir olması
  • Dijital kapasitenin oluşturulması
  • Destekleyici politika ve uygulamaların oluşturulması

olmak üzere dört alandaki uzun vadeli çalışmaları desteklemelerine ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur.

Çalışma, ODKAT'ın dijital ekonomisinin geliştirilmesi için kamudan özel sektöre tüm paydaşların ortak bir çaba sarf etmesi gerektiği sonucunu ortaya koymuştur.

Bu çalışma önümüzdeki günlerde Abu Dhabi'de yapılacak ICANN60 toplantısında ele alınacaktır. Katılımcılar, bu münazaraya bu bağlantı üzerinden, uzaktan dahil olabilecektir.

Çalışmayı okumak için bu bağlantıyı tıklayın [PDF, 422 KB].

Çalışma ile ilgili olarak Dr. David Dean tarafından hazırlanan bloğu okumak için bu bağlantıyı tıklayın.

Sorularınız için lütfen meac.swg@icann.org adresinde e-posta gönderiniz.

Medya İrtibat Kişileri

Luna Madi
Communications Director, EMEA
Istanbul, Turkey
Tel: +90 533 0313505
Email: luna.madi@icann.orgBuket Coskuner
Global Communications Coordinator, EMEA
Istanbul, Turkey
Tel: +90 533 4876254
Email: buket.coskuner@icann.orgICANN Hakkında:

ICANN'in görevi, küresel çapta kararlı, güvenli ve birleşik bir İnternet ortamı oluşturmaktır. İnternet üzerinde birine ulaşabilmek için bilgisayarınıza ya da cihazınıza bir adres, bir başka deyişle sayı ve isimler yazmanız gerekir. Bu adresler, bilgisayarların birbirlerini nerede bulacaklarını bilmeleri için eşsiz olmalıdır. ICANN, bu eşsiz tanıtıcı adreslerin dünya çapında koordine edilmesine yardımcı olmakta ve destek sunmaktadır. ICANN 1998 yılında kamu yararına çalışan ve kâr amacı gütmeyen bir kurum olarak kurulmuştur ve dünyanın dört bir yanından katılımcıları olan büyük bir topluluktur. Daha fazla bilgi için: www.icann.org