ICANN Announcements

Read ICANN Announcements to stay informed of the latest policymaking activities, regional events, and more.

İnternet Adresleme Sisteminin Anahtarları Değişiyor - Kapıda Kalmayın

16 August 2017

In addition to the U.N. six languages, this content is also available in

Los Angeles, Kaliforniya...Şimdiye dek ilk kez, İnternet Tahsisli İsimler ve Numaralar Kurumu (ICANN) İnternetin Alan Adı Sistemini (DNS) güvenli hale getirmeye yardımcı olan şifreleme anahtarlarını değiştirmek üzere.

ICANN Baş Teknoloji Görevlisi David Conrad şöyle konuştu: "İnternet Servis Sağlayıcılarının ve dünyanın dört bir yanındaki şebeke operatörlerinin bu değişime hazır olduklarını kesinleştirmeleri büyük önem taşıyor çünkü yapılacak bir hata, kullanıcıların alan adlarını bulamamasına ve dolayısıyla İnternetteki herhangi bir siteye erişememesine neden olabilir." Conrad, "Şebeke operatörleri güncel yazılımlara sahip olduklarından, DNSSEC'yi etkinleştirdiklerinden ve sistemlerinin otomatik olarak anahtarlarını güncellediğinden ya da yeni anahtarı elle güncellemek için 11 Ekim 2017 1600 UTC'ye kadar gerekli işlemleri yaptıklarından emin olmalılar," diye ekledi.

Anahtarların değiştirilmesi ya da "yenilenmesi" küresel DNS'yi güvende tutmak için önemli bir adım. İhtiyaç duyulması halinde, parola değiştirmeyi destekleyebilen önemli güvenlik altyapısını sağlayan yaygın olarak kabul görmüş operasyonel uygulamalarla oldukça uyumlu.

"Ağ operatörlerinin 11 Ekim öncesinde anahtar yenilemesine hazır olduklarından emin olabilmesi için bir test platformu başlattık," diye devam etti Conrad. Bu test platformuna şu adresten erişilebilir: https://go.icann.org/KSKtest İnternet kullanıcılarının anahtar değişimine hazır olduklarından emin olması için ISP ya da ağ operatörlerine bağlanmaları gerekmektedir.

ICANN, dünya genelinde anahtar yenilemesinden etkilenebilecek olanların yaklaşan değişimin farkında olduklarından emin olmak için Bölgesel İnternet Tescil Merkezleri, Ağ İşlem Grupları ve alan adı tescil merkezleri ve memurları gibi teknik ortaklar ve ayrıca İnternet Topluluğu ve İnternet ticaret dernekleri gibi İnternet ekosistemindeki diğer kişilerle birlikte çalışmaktadır.

ICANN Yönetim Kurulu Başkanı Göran Marby ICANN Devlet Danışma Komitesi'ndeki düzenleyiciler ve katılımcılar da dahil olmak üzere 170'ten fazla devlet görevlisine ülkelerindeki ağ operatörlerinin anahtar değişimine hazır olduklarından emin olmalarını isteyen yazışmalar gönderdi.

Yaklaşan Anahtar Yenileme hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://www.icann.org/kskroll adresine gidin.

Twitter üzerindeki sohbete katılmak için #KeyRoll

# # #

Medyadan İrtibat Kişileri

Brad White
Ulaştırma Müdürü, Kuzey Amerika
Washington, D.C.
Tel: +1 202 570 7118
E-posta: brad.white@icann.org

Alexandra Dans Latin Amerika ve Karayipler Ulaştırma Üst Düzey Yöneticisi
Montevideo, Uruguay
Tel: +598 95 831 442
E-posta: alexandra.dans@icann.org

ICANN Hakkında

ICANN'in misyonu, sürekli, güvenilir ve birleşik bir küresel İnternet sağlanmasına yardımcı olmaktır. İnternette başka bir kişiye erişebilmek için bilgisayarınıza bir adres, yani bir ad ya da sayı yazmalısınız. Bilgisayarların birbirini bulabilmesi için bu adresin benzersiz olması gerekir. ICANN bu benzersiz tanımlayıcıların tüm dünyada koordine edilmesi ve desteklenmesi konusunda yardımcı olur. ICANN 1998 yılında kar amacı gütmeyen kamu yararına çalışan bir kuruluş ve tüm dünyadan katılımcıları olan bir topluluk olarak kuruldu. ICANN ve topluluğu internetin güvenli, sürekli ve birlikte çalışabilir halde olmasına yardımcı olur. Ayrıca rekabeti teşvik eder, İnternet adlandırma sisteminin üst düzeyi için politika geliştirir ve diğer benzersiz İnternet tanımlayıcılarının kullanımını kolaylaştırır. Daha fazla bilgi için, lütfen www.icann.org internet sitesini ziyaret edin.