Skip to main content

Orta Doğu Alan Adı Sistemi (DNS) Forumu Ankara’da Beş Yaşına Giriyor

This page is available in:

İSTANBUL – 9 Nisan 2018 – İnternet Tahsisli İsimler ve Numaralar Kurumu (ICANN), Orta Doğu DNS Forumu'nun beşincisini düzenliyor. Türkiye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) ev sahipliğini üstlendiği bu etkinlik, 25 ve 26 Nisan tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek.

Orta Doğu DNS Forumu, küresel alan adı sektöründeki son gelişmeleri ve DNS endüstrisini Orta Doğu'da güçlendirmenin yollarını tartışmak üzere alanında uzman kişilerle ilgili tarafları bir araya getiriyor. Uluslararasılaştırılmış Alan Adları, AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği, Evrensel Kabul ve Kök Bölge Anahtar İmzalama Tuşu (KSK), bu yılın temel tartışma konuları arasında yer alıyor.

DNS forumu, katılımcılara aşağıdakiler konusunda fırsatlar sunuyor:

  • Diğer paydaşlar ve uzmanlarla iletişim kurma
  • Alan adı endüstrisinin çeşitli ticari, teknik ve politika yönlerini tartışma
  • ICANN'in çalışmalarıyla ilgili daha fazla bilgi edinerek İnternetin geleceğini şekillendirmede daha etkin rol alabilme
  • Ticari İnternet varlığı oluşturmaya ve genişletmeye yönelik yeni yaklaşımlar hakkında bilgi edinme

ICANN, bu yılki Orta Doğu DNS Forumu'nu Türkiye'de gerçekleştirmekten mutluluk duyuyor. Türkiye, özellikle yerel DNS Forumları vasıtasıyla son yıllarda ICANN'e artan ilgi ve katılım gösterdi.

BTK, Türkiye'de rekabetçi bir telekomünikasyon sektörü oluşturmak üzere kuruldu. Kurum; yetkilendirme, denetim, ihtilafların çözümü, tüketici haklarının korunması, sektörel rekabet, bilgi teknolojileri ve teknik düzenlemeler ile ilgili görevleri denetliyor. BTK, daha önce Türkiye DNS Forumlarını destekliyordu.

Bilgilere forumun İnternet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Etkinlik için buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

Uzaktan katılım imkanı sağlanıyor. Etkinlik tarihi yaklaştığında ilgili bağlantı bilgilerini sunacağız.

Daha fazla bilgi veya sorularınız için lütfen meac.swg@icann.org adresine e-posta gönderin.

Medya İrtibat:

Luna Madi
AODA İletişim Direktörü
İstanbul, Türkiye
Tel: +90 533 0313505
E-posta: luna.madi@icann.org

Buket Coşkuner
Küresel İletişim Koordinatörü
İstanbul, Türkiye
Tel: +90 533 4876254
E-posta: buket.coskuner@icann.org

ICANN Hakkında:

ICANN'in misyonu, sürekli, güvenilir ve birleşik bir küresel İnternet sağlanmasına yardımcı olmaktır. İnternette başka bir kişiye erişebilmek için bilgisayarınıza ya da diğer bir cihazınıza bir adres, yani bir ad ya da sayı yazmalısınız. Bilgisayarların birbirini bulabilmesi için bu adresin benzersiz olması gerekir. ICANN bu benzersiz tanımlayıcıların tüm dünyada koordine edilmesi ve desteklenmesi konusunda yardımcı olur. ICANN 1998 yılında kâr amacı gütmeyen kamu yararına çalışan bir kuruluş ve tüm dünyadan katılımcıları olan bir topluluk olarak kurulmuştur.


More Announcements
Domain Name System
Internationalized Domain Name ,IDN,"IDNs are domain names that include characters used in the local representation of languages that are not written with the twenty-six letters of the basic Latin alphabet ""a-z"". An IDN can contain Latin letters with diacritical marks, as required by many European languages, or may consist of characters from non-Latin scripts such as Arabic or Chinese. Many languages also use other types of digits than the European ""0-9"". The basic Latin alphabet together with the European-Arabic digits are, for the purpose of domain names, termed ""ASCII characters"" (ASCII = American Standard Code for Information Interchange). These are also included in the broader range of ""Unicode characters"" that provides the basis for IDNs. The ""hostname rule"" requires that all domain names of the type under consideration here are stored in the DNS using only the ASCII characters listed above, with the one further addition of the hyphen ""-"". The Unicode form of an IDN therefore requires special encoding before it is entered into the DNS. The following terminology is used when distinguishing between these forms: A domain name consists of a series of ""labels"" (separated by ""dots""). The ASCII form of an IDN label is termed an ""A-label"". All operations defined in the DNS protocol use A-labels exclusively. The Unicode form, which a user expects to be displayed, is termed a ""U-label"". The difference may be illustrated with the Hindi word for ""test"" — परीका — appearing here as a U-label would (in the Devanagari script). A special form of ""ASCII compatible encoding"" (abbreviated ACE) is applied to this to produce the corresponding A-label: xn--11b5bs1di. A domain name that only includes ASCII letters, digits, and hyphens is termed an ""LDH label"". Although the definitions of A-labels and LDH-labels overlap, a name consisting exclusively of LDH labels, such as""icann.org"" is not an IDN."