Skip to main content
Resources

Üçüncü Türkiye DNS Forumu Yarın İstanbul'da Başlıyor

Türkiye'deki İnternet Sektörü odaklı olarak küresel İnternet Eğilimleri konusunda iki günlük bir etkinlik

This page is available in:

İstanbul– Üçüncü Türkiye Alan Adı Sistemi (DNS) Forumu 15-16 Şubat tarihleri arasında yapılmak üzere yarın İstanbul'da başlayacak. Forum, İnternet Tahsisli İsimler ve Numaralar Kurumu (ICANN) tarafından düzenleniyor ve sponsorluğunu IHS Telekom üstleniyor. Katılımcılar ile alan adı alanındaki önemli oyuncular, Türkiye sektöründeki güncel başlıkları tartışmak üzere forumda bir araya gelecek. Forumda Türkiye Hükümeti, ICANN ve IHS Telekom'dan temsilciler açılış konuşmaları yapacak.

2014 yılında başlatılan Forum ile ilgili tarafların uluslararası çaptaki uzmanlarla ve sektördeki önemli oyuncularla bir araya gelmesi, Türk paydaşların ICANN'deki son gelişmeler hakkında bilgilendirilmesi ve katılımcıların genel olarak DNS sektörü hakkında bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

20'yi aşkın konuşmacının, İnternet yönetişimi ve DNS hakkındaki güncel başlıklar hakkında sunum yapacağı ve tartışacağı iki günlük forumda, "Türkiye'deki İnternet Siteleri ve Sosyal Medya"dan "DNS ve Siber Güvenlik" alanına kadar farklı konular üzerinde durulacak. Aynı zamanda forum, alan adı sektöründeki en güncel eğilimleri öğrenmek için de önemli bir fırsat olarak, DNS sektörü profesyonellerine yeni girişim alanları gösterecek.

"Türkiye DNS Forumu; Türkiye DNS ekosistemini oluşturan tüm STK'ları, özel sektörü ve hükümet kuruluşlarını bir araya getirme noktasında eşsiz olduğu için önemli bir platform. Lider DNS sağlayıcılarından biri olarak IHS Telekom, bu Forum'u desteklemekten sevinç duyuyor."
IHS Telekom Kurucusu ve CEO'su Emre Sayın

Türkiye'deki Veri Koruma ve IP Yasaları ile birlikte alan adının hukuki unsurları gibi konulara da Forum'un ikinci gününde yer verilecek. Hukuk uzmanları, etkinliğin sonunda IP Hukuku ve Veri Koruma Hukuku konulu bir eğitici sunum yapacaklar.

Uluslararası bir kuruluş olarak ICANN'in küresel İnternet paydaşlarıyla ilişkisi bulunuyor ve ICANN, dünya çapındaki çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla Türkiye'deki bu paydaşlarla bölgesel katılım ve iş birliğini artırmayı amaçlıyor.

"Türkiye'deki alan adı pazarı gelişimini sürdürdükçe; DNS ile ilgili işletmelere ait, teknik ve hukuki konulara topluluk içindeki ilginin arttığını görüyoruz. Türkiye DNS Forumu, topluluğun bir araya gelip, hem geçmiş deneyimler ve güncel ve önemli sorunlar hem de önümüzdeki yıllarda sektördeki olasılıklar hakkında görüşlerini paylaşabileceği yer."
ICANN Orta Doğu Küresel Paydaş İlişkileri Başkan Yardımcısı Baher Esmat

Deneyimlerini ve en iyi uygulamaları paylaşmak amacıyla; ICANN, diğer kuruluşlar, tescil merkezleri, yazmanlar, tescil edilenler, ülke kodu Üst Düzey Alan Adları (ccTLD), yeni genel Üst Düzey Alan Adları (gTLD) başvuru sahipleri, politika üreticiler, İnternet servis sağlayıcıları, BT işletmeleri, marka sahipleri, hukuk firmaları, akademisyenler ve sivil toplumdan katılımcılar etkinlikte yer alacak.

Ücretsiz olan Forum, alan adı endüstrisi ve sağlayabileceği iş fırsatlarına ilişkin konulara ve alandaki önemli oyuncular ve uzmanlarla buluşmaya ilgi duyan herkese açık. ICANN, alan adı sektörünün potansiyeli hakkında farkındalık oluşturmak ve yerli uzmanların ve bu uzmanların alan adı ekosisteminin farklı unsurları konusundaki teknik bilgilerinin gelişimine yardımcı olabilmek için Türk topluluğuyla ilişkiler kurmak adına sürekli çalışıyor.

Daha fazla bilgi için www.turkeydnsforum.org adresindeki etkinlik internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Medya İrtibat:

Luna Madi
AODA İletişim Direktörü
Londra, Birleşik Krallık
Tel: +44 7780947574
E-posta: luna.madi@icann.org

Buket Coşkuner
AODA Küresel İletişim Koordinatörü
İstanbul, Türkiye
Tel: +90 533 4876254
E-posta: buket.coskuner@icann.org

ICANN Hakkında:

ICANN'in misyonu, sürekli, güvenilir ve birleşik bir küresel İnternet sağlanmasına yardımcı olmaktır. İnternette başka bir kişiye erişebilmek için bilgisayarınıza ya da diğer bir cihazınıza bir adres, yani bir ad ya da sayı yazmalısınız. Bilgisayarların birbirini bulabilmesi için bu adresin benzersiz olması gerekir. ICANN, bu benzersiz tanımlayıcıların tüm dünyada koordine edilmesi ve desteklenmesi konusunda yardımcı olur. ICANN 1998 yılında kar amacı gütmeyen kamu yararına çalışan bir kuruluş ve tüm dünyadan katılımcıları olan bir topluluk olarak kuruldu.

Daha fazla bilgi için, lütfen www.icann.org internet sitesini ziyaret edin.

Domain Name System
Internationalized Domain Name ,IDN,"IDNs are domain names that include characters used in the local representation of languages that are not written with the twenty-six letters of the basic Latin alphabet ""a-z"". An IDN can contain Latin letters with diacritical marks, as required by many European languages, or may consist of characters from non-Latin scripts such as Arabic or Chinese. Many languages also use other types of digits than the European ""0-9"". The basic Latin alphabet together with the European-Arabic digits are, for the purpose of domain names, termed ""ASCII characters"" (ASCII = American Standard Code for Information Interchange). These are also included in the broader range of ""Unicode characters"" that provides the basis for IDNs. The ""hostname rule"" requires that all domain names of the type under consideration here are stored in the DNS using only the ASCII characters listed above, with the one further addition of the hyphen ""-"". The Unicode form of an IDN therefore requires special encoding before it is entered into the DNS. The following terminology is used when distinguishing between these forms: A domain name consists of a series of ""labels"" (separated by ""dots""). The ASCII form of an IDN label is termed an ""A-label"". All operations defined in the DNS protocol use A-labels exclusively. The Unicode form, which a user expects to be displayed, is termed a ""U-label"". The difference may be illustrated with the Hindi word for ""test"" — परीका — appearing here as a U-label would (in the Devanagari script). A special form of ""ASCII compatible encoding"" (abbreviated ACE) is applied to this to produce the corresponding A-label: xn--11b5bs1di. A domain name that only includes ASCII letters, digits, and hyphens is termed an ""LDH label"". Although the definitions of A-labels and LDH-labels overlap, a name consisting exclusively of LDH labels, such as""icann.org"" is not an IDN."