Skip to main content
Resources

ICANN ilk Türkiye Alan Adı Sistemi Forumu'nu 18 Kasım 2014’te İstanbul'da düzenliyor

Forum Türkiye’de alan adı sektörünün güçlenmesini hedefliyor

İstanbul, Türkiye – İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) bugün yaptığı açıklamada Türkiye Alan Adı Sistemi(DNS) forumunu ilk kez İstanbul'da 18 Kasım 2014 tarihinde düzenleyeceğini duyurdu. Bu yılki Türkiye DNS Forumu, her yıl düzenlenecek olan bu etkinliğin ilki olacak. Alan adı sektörünün önemli oyuncularını ilgili katılımcılarla bir araya getirecek olan forumda, Türkiye'deki alan adı sektörünün güncel konuları tartışılacak. Tüm gün sürecek oturumun açılış konuşmaları ICANN, Türkiye Hükümeti ve Garanti Bankası'nın temsilcileri tarafından yapılacak.

Politika Geliştirme Desteği Başkan Yardımcısı ve ICANN İstanbul Genel Müdürü David Olive ise konuya ilişkin olarak şunları kaydetti: "İstanbul'da yeni açılan merkezimiz, Türkiye'de daha güçlü bir alan adı sektörü kurma amacıyla yerel paydaşlarla her açıdan etkileşimde bulunmaya hazır. Bu etkinlik de bu amaç kapsamında gerçekleştirilecek. ICANN olarak kamuya karşı misyonumuz yalnızca ev sahibi ülkeye hizmet etmek değil, ayrıca Avrupa, Afrika ve Ortadoğu'yu birleştiren bir köprü haline gelmek."

Forum kapsamında Türkiye'deki internet sektörünün uzmanları tarafından yapılacak sunum ve panel tartışmaları, aşağıdaki konuları ele alacak:

  • Türkiye'deki internet sektörü,
  • İş inovasyonu alanındaki inovasyon ve büyüme olanakları,
  • Yeni genel Üst Seviye Alan Adları (gTLD),
  • Rekabetçi bir ortamda kayıt operatörü stratejileri

ICANN Ortadoğu Paydaş Etkileşimi Başkan Yardımcısı Baher Esmat ise "Etkinliği gerçekleştirmemize yardımcı olan yerel topluluğun gösterdiği işbirliği ve verdiği destekten memnuniyet duyuyoruz. Uzman bilgimizi de ortaya koyarak, yükselen alan adı pazarlarının desteklenmesi ve geliştirilmesi için ileride yapacağımız çalışmalarda verimli bir işbirliği yakalamayı dört gözle bekliyoruz" şeklinde konuştu.

ICANN ve diğer internet kuruluşları ile kayıt otoriteleri, kayıt operatörleri, kayıt sahipleri, ccTLD'ler, yeni gTLD başvuru sahipleri, politika yapıcılar, internet hizmet sağlayıcıları, BT işletmeleri, marka sahipleri, hukuk firmaları ve akademiden gelen katılımcılar ile sivil toplum temsilcileri, deneyimlerini ve en iyi uygulamaları etkinlikte diğer katılımcılar ile paylaşacak.

Daha fazla bilgi için lütfen adreste yer alan etkinlik sayfasını ziyaret edin https://community.icann.org/display/MES/Turkey+DNS+Forum

##

ICANN Hakkında:

ICANN'in misyonu kararlı, güvenli ve birleşik bir küresel internet sağlamaktır. İnternette başka bir kişiye ulaşmak için bilgisayarınızda isim veya numara şeklinde adres girmeniz gerekir. Bilgisayarların birbirlerini bulabilmeleri için bu adres eşsiz olmalıdır. ICANN ise bu eşsiz tanımlayıcıları dünya genelinde koordine eder. Bu koordinasyon olmadan tek bir küresel internete sahip olamazdık. 1998 yılında kurulan ICANN, dünyanın dört bir yanından interneti güvenli, kararlı ve karşılıklı çalışabilir tutmaya çalışan katılımcılara sahip, kar amacı gütmeyen ve kamu yararı gözeten bir kurumdur. Rekabeti teşvik etmekte ve internetin eşsiz tanımlayıcılarına ilişkin politika geliştirmekte fakat  internetteki içerikleri kontrol etmemektedir. ICANN ayrıca istenmeyen içerikleri durdurma kabiliyetine sahip değildir ve internete erişimle ilgilenmemektedir. Öte yandan internetin isimlendirme sistemine ilişkin koordinasyon görevi nedeniyle internetin genişlemesi ve gelişiminde önemli bir etkiye sahiptir. Daha fazla bilgi için lütfen www.icann.org adresini ziyaret ediniz.

Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçin:

Luna Madi
AODA, İletişim Direktörü
ICANN
Londra, İngiltere
Tel: +44 7780 947574
E-posta: luna.madi@icann.org

Domain Name System
Internationalized Domain Name ,IDN,"IDNs are domain names that include characters used in the local representation of languages that are not written with the twenty-six letters of the basic Latin alphabet ""a-z"". An IDN can contain Latin letters with diacritical marks, as required by many European languages, or may consist of characters from non-Latin scripts such as Arabic or Chinese. Many languages also use other types of digits than the European ""0-9"". The basic Latin alphabet together with the European-Arabic digits are, for the purpose of domain names, termed ""ASCII characters"" (ASCII = American Standard Code for Information Interchange). These are also included in the broader range of ""Unicode characters"" that provides the basis for IDNs. The ""hostname rule"" requires that all domain names of the type under consideration here are stored in the DNS using only the ASCII characters listed above, with the one further addition of the hyphen ""-"". The Unicode form of an IDN therefore requires special encoding before it is entered into the DNS. The following terminology is used when distinguishing between these forms: A domain name consists of a series of ""labels"" (separated by ""dots""). The ASCII form of an IDN label is termed an ""A-label"". All operations defined in the DNS protocol use A-labels exclusively. The Unicode form, which a user expects to be displayed, is termed a ""U-label"". The difference may be illustrated with the Hindi word for ""test"" — परीका — appearing here as a U-label would (in the Devanagari script). A special form of ""ASCII compatible encoding"" (abbreviated ACE) is applied to this to produce the corresponding A-label: xn--11b5bs1di. A domain name that only includes ASCII letters, digits, and hyphens is termed an ""LDH label"". Although the definitions of A-labels and LDH-labels overlap, a name consisting exclusively of LDH labels, such as""icann.org"" is not an IDN."