ICANN Announcements

Read ICANN Announcements to stay informed of the latest policymaking activities, regional events, and more.

Orta Doğu DNS Forumu Önde Gelen Uzmanlardan İçgörü ve Stratejiler Sunacak

26 April 2023

İnternet Tahsisli İsimler ve Numaralar Kurumu (ICANN) 9 ve 10 Mayıs tarihlerinde Türkiye Cumhuriyeti'nin İstanbul kentindeki Wyndham Grand İstanbul Levent'te düzenlenecek olan 2023 Orta Doğu Alan Adı Sistemi (DNS) Forumu'nun gündemini yayınladı.

Hibrit etkinlik katılımcılara Orta Doğu'daki DNS sektörüne daha yakından bakma imkanı sunuyor. Panel oturumları, siber güvenlikte kadınları vurgulayan çok çeşitli konular, DNS Güvenlik Uzantıları (DNSSEC) gibi konularda "teknoloji konuşmaları" ve ICANN sponsorluğundaki DNS ve İsimlendirme Güvenliği için Bilgi Paylaşımı ve Kanıt Sunma (Knowledge-sharing and Instantiating Norms for DNS and Naming Security, KINDNS) programı sunacak. Diğer konular arasında Evrensel Kabul (UA) ve dijital dönüşüm çağında ülke kodu üst düzey alan adları (ccTLD'ler) üzerine görüşmeler yer alacak. Forum, bölge için alan adı sektöründeki en son gelişmelerle ilgili konuları keşfetmek için dinamik bir platform sağlayacak.

Etkinliğin açılışını Türkiye Cumhuriyeti Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu yapacak. Kendisine ICANN'in Paydaş Katılımı - Orta Doğu Başkan Yardımcısı ve Orta Doğu ve Afrika Genel Müdürü Baher Esmat da katılacak. Etkinliğin ilk gününde ayrıca ICANN'in Baş Teknoloji Sorumlusu John Crain, DNS'in İnternet ile ilgili yeni teknolojilerin gelişimine ayak uydurmak için nasıl evrim geçirdiğine dair görüşlerini paylaşacak.

Öğleden sonra, dört kadın sahneyi paylaşacak: Forcerta Siber Güvenlik Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Ayşim Niksarlı, ICANN Güvenlik, Süreklilik ve Esneklik Araştırmaları Direktörü Samaneh Tajalizadehkhoob, Vodafone Türkiye Siber Güvenlik Kıdemli Müdürü Başak Gencer ve İnternet Topluluğu Orta Doğu Bürosu Başkan Yardımcısı Nermine El Saadany. Erkeklerin egemen olduğu bir sektörde lider olarak deneyimlerini paylaşacak ve siber dayanıklılığı artırmayı amaçlayan girişimleri tartışacaklar 

Forumun ikinci gününde katılımcılar, alan adları ve e-posta adresleri için UA'nın ilerletilmesine yönelik küresel çabaları vurgulayan bir panel oturumunu dinleyecekler. Panelistler, bir sonraki milyar insanı çevrimiçi hale getirmeye yardımcı olmak için UA girişimlerinin önemini tartışacaklar. Panelde, ICANN Yönetim Kurulu Direktörü ve ICANN Yönetim Kurulu Uluslararasılaştırılmış Alan Adları ve UA Çalışma Grubu Başkanı Edmon Chung yer alacak.

İkinci günkü bir diğer oturum ise İnternet parçalanmasına, bunun ne anlama geldiği ve bugün keyfini çıkardığımız tek, küresel ve birlikte çalışabilir İnternet'i potansiyel olarak nasıl etkileyebileceğine odaklanıyor. Panelin moderatörlüğünü Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojisi Hukuku Enstitüsü Müdürü Mehmet Bedii Kaya üstleniyor.

Forum, katılımcılar arasında anlamlı görüşmeler için geniş bir fırsat sağlayacak. ICANN tarafından düzenlenen bu yılki Orta Doğu DNS Forumu, Kamu Çıkarı Tescil Merkezi sponsorluğunda olacak BThaber tarafından desteklenecek.

Daha fazla bilgi edinmek ve kaydolmak için www.mednsf.org sayfasını ziyaret edin.

About ICANN

ICANN's mission is to help ensure a stable, secure, and unified global Internet. To reach another person on the Internet, you need to type an address – a name or a number – into your computer or other device. That address must be unique so computers know where to find each other. ICANN helps coordinate and support these unique identifiers across the world. ICANN was formed in 1998 as a nonprofit public benefit corporation with a community of participants from all over the world.