ICANN Announcements

Read ICANN Announcements to stay informed of the latest policymaking activities, regional events, and more.

ICANN ilk Türkiye Alan Adı Sistemi Forumu'nu 18 Kasım 2014’te İstanbul'da düzenliyor

13 November 2014

In addition to the ICANN Languages, this content is also available in

İstanbul, Türkiye – İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) bugün yaptığı açıklamada Türkiye Alan Adı Sistemi(DNS) forumunu ilk kez İstanbul'da 18 Kasım 2014 tarihinde düzenleyeceğini duyurdu. Bu yılki Türkiye DNS Forumu, her yıl düzenlenecek olan bu etkinliğin ilki olacak. Alan adı sektörünün önemli oyuncularını ilgili katılımcılarla bir araya getirecek olan forumda, Türkiye'deki alan adı sektörünün güncel konuları tartışılacak. Tüm gün sürecek oturumun açılış konuşmaları ICANN, Türkiye Hükümeti ve Garanti Bankası'nın temsilcileri tarafından yapılacak.

Politika Geliştirme Desteği Başkan Yardımcısı ve ICANN İstanbul Genel Müdürü David Olive ise konuya ilişkin olarak şunları kaydetti: "İstanbul'da yeni açılan merkezimiz, Türkiye'de daha güçlü bir alan adı sektörü kurma amacıyla yerel paydaşlarla her açıdan etkileşimde bulunmaya hazır. Bu etkinlik de bu amaç kapsamında gerçekleştirilecek. ICANN olarak kamuya karşı misyonumuz yalnızca ev sahibi ülkeye hizmet etmek değil, ayrıca Avrupa, Afrika ve Ortadoğu'yu birleştiren bir köprü haline gelmek."

Forum kapsamında Türkiye'deki internet sektörünün uzmanları tarafından yapılacak sunum ve panel tartışmaları, aşağıdaki konuları ele alacak:

  • Türkiye'deki internet sektörü,
  • İş inovasyonu alanındaki inovasyon ve büyüme olanakları,
  • Yeni genel Üst Seviye Alan Adları (gTLD),
  • Rekabetçi bir ortamda kayıt operatörü stratejileri

ICANN Ortadoğu Paydaş Etkileşimi Başkan Yardımcısı Baher Esmat ise "Etkinliği gerçekleştirmemize yardımcı olan yerel topluluğun gösterdiği işbirliği ve verdiği destekten memnuniyet duyuyoruz. Uzman bilgimizi de ortaya koyarak, yükselen alan adı pazarlarının desteklenmesi ve geliştirilmesi için ileride yapacağımız çalışmalarda verimli bir işbirliği yakalamayı dört gözle bekliyoruz" şeklinde konuştu.

ICANN ve diğer internet kuruluşları ile kayıt otoriteleri, kayıt operatörleri, kayıt sahipleri, ccTLD'ler, yeni gTLD başvuru sahipleri, politika yapıcılar, internet hizmet sağlayıcıları, BT işletmeleri, marka sahipleri, hukuk firmaları ve akademiden gelen katılımcılar ile sivil toplum temsilcileri, deneyimlerini ve en iyi uygulamaları etkinlikte diğer katılımcılar ile paylaşacak.

Daha fazla bilgi için lütfen adreste yer alan etkinlik sayfasını ziyaret edin https://community.icann.org/display/MES/Turkey+DNS+Forum

##

ICANN Hakkında:

ICANN'in misyonu kararlı, güvenli ve birleşik bir küresel internet sağlamaktır. İnternette başka bir kişiye ulaşmak için bilgisayarınızda isim veya numara şeklinde adres girmeniz gerekir. Bilgisayarların birbirlerini bulabilmeleri için bu adres eşsiz olmalıdır. ICANN ise bu eşsiz tanımlayıcıları dünya genelinde koordine eder. Bu koordinasyon olmadan tek bir küresel internete sahip olamazdık. 1998 yılında kurulan ICANN, dünyanın dört bir yanından interneti güvenli, kararlı ve karşılıklı çalışabilir tutmaya çalışan katılımcılara sahip, kar amacı gütmeyen ve kamu yararı gözeten bir kurumdur. Rekabeti teşvik etmekte ve internetin eşsiz tanımlayıcılarına ilişkin politika geliştirmekte fakat  internetteki içerikleri kontrol etmemektedir. ICANN ayrıca istenmeyen içerikleri durdurma kabiliyetine sahip değildir ve internete erişimle ilgilenmemektedir. Öte yandan internetin isimlendirme sistemine ilişkin koordinasyon görevi nedeniyle internetin genişlemesi ve gelişiminde önemli bir etkiye sahiptir. Daha fazla bilgi için lütfen www.icann.org adresini ziyaret ediniz.

Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçin:

Luna Madi
AODA, İletişim Direktörü
ICANN
Londra, İngiltere
Tel: +44 7780 947574
E-posta: luna.madi@icann.org